vr 30 okt.

De Limburgse arbeidsmarkt – eind 2026 Limburg verliest meer jobs dan er bijkomen

VKW Limburg en UNIZO Limburg stelden het 13de Limburgs Arbeidsmarktrapport voor. Wat is de situatie op de Limburgse arbeidsmarkt, eind 2026? We bundelen voor jou de belangrijkste conclusies.

Jobgroei voor het eerst negatief

De jobgroei in Limburgse bedrijven is de voorbije maanden onder nul gezakt. 

Meer bedrijven bouwen personeel af dan op, met een jobgroeisaldo van -3%, het laagste in 10 jaar op het coronajaar na. Vooral in industrie en detailhandel blijven jobs sterk onder druk. Alleen groothandel en diensten groeien nog.

Vooruitzichten sterk getemperd

Ook voor de komende 12 maanden koelt het optimisme sterk af. Het verwachte jobgroeisaldo valt terug van +12% naar amper +1%, bij de laagste verwachtingen in 10 jaar. Vooral industrie en de grootste bedrijven kijken pessimistisch vooruit, terwijl verschillende categorieën van kmo’s nog groeikansen zien.

Economische werkloosheid

1 op 4 bedrijven past vandaag tijdelijke werkloosheid om economische redenen toe, tegenover 19% vorig jaar. Over zes maanden verwacht 29% van de bedrijven ermee geconfronteerd te worden. Vooral in de industrie en bouw.

Arbeidsmarktkrapte daalt, maar blijft groei afremmen

De arbeidsmarktkrapte daalt voor het derde jaar op rij, maar nog altijd heeft 59% van de bedrijven moeite om vacatures ingevuld te krijgen. Ruim 6 op 10 bedrijven hebben vacatures openstaan voor gemiddeld 3,5 jobs. De krapte blijft de groei van de helft van de Limburgse bedrijven afremmen.

Competenties grootste struikelblok

Te weinig kandidaten is niet de enige drempel. Bijna 2 op 3 bedrijven wijzen op onvoldoende of niet-passende competenties. Vooral technische en vakinhoudelijke competenties zijn moeilijk vindbaar. Ook motivatie en onrealistische looneisen blijven belangrijke struikelblokken.

Werken aantrekkelijker maken en concurrentiekracht versterken

Limburgse ondernemers benadrukken nog sterker dat het verschil tussen werken en niet-werken drastisch groter moet worden en dat de concurrentiekracht moet worden versterkt. Maar liefst 97% vindt een groter inkomensverschil tussen werken en niet-werken noodzakelijk.

Daarnaast stelt bijna 4 op 10 bedrijven dat strengere regels rond arbeidsmigratie het invullen van vacatures extra bemoeilijken.

Sinds de beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd begin 2026 ging 8% van de bedrijven met vacatures al over tot de aanwerving van langdurig werklozen

In een reactie op het 13de Limburgs Arbeidsmarktrapport stellen Ruben Lemmens, gedelegeerd bestuurder VKW Limburg en Bart Lodewyckx, gedelegeerd bestuurder UNIZO Limburg: 

“Dat de arbeidsmarktkrapte afneemt, is absoluut geen reden om achterover te leunen. Voor het eerst sinds het coronajaar tellen we meer Limburgse bedrijven die personeel afbouwen dan bedrijven die aanwerven. Dat is bijzonder verontrustend. Ook de vooruitzichten blijven voorzichtig. Tegelijk vinden nog altijd zes op tien bedrijven slechts met grote moeite geschikte medewerkers. Onze arbeidsmarkt verliest dus aan kracht, terwijl de structurele knelpunten niet opgelost raken.”

“Bij ruim de helft van onze bedrijven blijft het tekort aan geschikt personeel de groei afremmen. Geen personeelsgroei betekent bovendien niet dat er geen vacatures zijn. Ook bedrijven die geen groei verwachten of zelfs personeel moeten afbouwen, blijven vaak tevergeefs op zoek naar nieuwe collega’s. Vooral technische en vakinhoudelijke competenties zijn bijzonder moeilijk te vinden. Maar ook leiderschapskwaliteiten, commerciële en communicatieve vaardigheden, intrinsieke motivatie en flexibiliteit worden vaak gemist. De arbeidsmarktkrapte krijgt daardoor steeds meer een kwalitatieve dimensie. De afkoeling van de arbeidsmarkt neemt de mismatch tussen vraag en aanbod niet weg. Integendeel, die verdient juist méér aandacht.”

“Het beleid moet daarom tegelijk op twee sporen werken: de concurrentiekracht van onze ondernemingen herstellen én meer mensen duurzaam aan het werk krijgen. Werknemers moeten netto meer overhouden en voor werkgevers moet de loonkost omlaag. De boodschap van onze ondernemers is duidelijk: maak werken aantrekkelijker en geef bedrijven opnieuw de ruimte om competitief te investeren en te groeien.”

“De beperking van de werkloosheidsuitkering in de tijd is daarbij een belangrijke stap, maar geen eindpunt. Activering moet ook leiden tot een betere aansluiting tussen kandidaten en vacatures, met gerichte begeleiding en opleidingen op maat van de werkvloer. Waar geschikt talent hier ontbreekt, moet gerichte arbeidsmigratie beschikbaar blijven als aanvulling. Stop met die te bemoeilijken. Integendeel, vereenvoudiging dringt zich op om elk groeipotentieel, dat onze economie meer dan ooit nodig heeft, ten volle te benutten. Wie wil ondernemen en jobs creëren, moet kunnen rekenen op een beleid dat groei mogelijk maakt in plaats van bemoeilijkt.”